Dantų šaknų kanalų gydymas (endodontija)

Endodontinis gydymas padeda išsaugoti sugedusį ir labai infekuotą dantį. Jis reikalingas, kai danties šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys (pulpa) yra uždegiminis ar infekuotas. Pulpą sudaro kraujagyslės ir nervai, kuriuos stipriai pažeidus dantis tampa negyvas.

Kodėl sugenda dantų kanalai?

Uždegimas ar infekcija gali kilti dėl įvairių priežasčių: laiku nediagnozuotas ir negydytas dantų kariesas, daugkartinės danties gydymo procedūros, savaiminiai įskilimai, traumos. Kartais danties trauma sukelia pulpos sužalojimus, net kai ir dantis nenuskilęs. Pagrindinis požymis, kad pacientui reikalingas endodontinis gydymas – skausmas be priežasties, ilgai trunkantis jautrumas karščiui ir šalčiui, danties spalvos pakitimas. Tačiau gali būti ir taip, kad simptomų pacientas nejaučia. Tuomet tik gydytojas odontologas gali nustatyti, ar reikia gydyti Jūsų dantų kanalus.

Kodėl reikia gydyti kanalus?

Gydymo tikslas – pašalinti infekciją šaknies kanale ir užkirsti kelią jos plitimui į aplinkinius audinius. Jei uždegimas ar infekcija negydomi, dantį pradeda skaudėti, bakterijos iš kanalų per šaknies viršūnę patenka į aplinkinius audinius – tirpsta žandikaulio kaulas. Infekcija gali sukelti ir minkštųjų audinių tinimą, veido deformacijas.

Kaip atliekamas endodontinis gydymas?

Endodontiniam gydymui atlikti, priklausomai nuo situacijos, reikia vieną ar kelis kartus pas odontologą.

Prieš nuskausminant dantį, dūrio vieta patepama aplikaciniu anastetiku, kuris sumažina adatos dūrio sukeliamą skausmą. Tuomet dantis izoliuojamas specialia guma - koferdama, kuri užtikrina, kad į gydomą dantį nepatektų seilių, mikroorganizmų, o į paciento burnos ertmę - gydymųjų preparatų.

Dantų gydymo metu diagnostikai, eigos vertinimui bei tolesniam stebėjimui padaromos 3-6 radiogramos. Klinikoje naudojama skaitmeninė rentgeno sistema, kurios spinduliuotė yra apie 10 kartų mažesnė, nei įprasto rentgeno aparato.

Per danties vainiką atveriama infekuota ar uždegiminė pulpa, kuri specialiais instrumentais yra pašalinama. Danties šaknų kanalai išvalomi mechaniškai - rankiniais arba mašininiais instrumentais, bei chemiškai - naudojant aktyvias medžiagas. Prieš plombuojant kanalas turi likti švarus ir tuščias - be bakterijų, nekrotinių pulpos likučių, senų, nekokybiškų plombinių medžiagų. Suformavus kanalą, jis užpildomas biologiškai suderinama medžiaga - gutaperča. Kai kada šaknies kanalo gydymas gali būti baigtas vieno apsilankymo metu – tokiu atveju danties vainikas atstatomas.

Jei danties šaknies kanalas yra infekuotas, pirmojo vizito metu šaknies kanale paliekama kalcio gydomoji pasta. Antro vizito metu danties kanalas užpildomas gutaperča, o danties vainikas atstatomas plombine medžiaga arba vainikėliu.

Kokios naujausios technologijos naudojamos atliekant endodontinį gydymą?

didinamieji lesiai Didinamieji lešiai
Didinamieji lešiai – tai prietasas, kurio pagalba galima išvysti tai, ko nemato plika akis: mažas kanalų įeigas, papildomus ar dėl amžiaus ir traumų užkalkėjusius kanalus, kanalų išsišakojimus, šaknų skilimus.

 

apex lokatorius Apex lokatorius
Apex lokatorius – tai modernus elektroninis danties šaknies kanalo ilgio ieškiklis. Jis tiksliai nustato danties šaknies ilgį ir viršūnės padėtį. Šio aparato panaudojimas sutaupo gydymo laiką, sumažina rentgeno nuotraukų skaičių ir pagerina gydymo kokybę.

 

masininis instrumentas Mašininis instrumentas
Mašininiai endodontiniai instrumentai – leidžia greitai ir itin kokybiškai suformuoti taisyklingą šaknies kanalo spindį, kurį vėliau patogu užpildyti gutaperča.

 

EDTA EDTA EDTA – cheminė medžiaga, kurios pagalba nuo danties šaknies kanalų sienelių pašalinamas lipnusis sluoksnis ir jame esantys mikroorganizmai.

 

MTA MTA Mineralinis trioksido agregatas (MTA) – tai biologiškai suderinama medžiaga, kuri naudojama pašalinti įvairias komplikacijas -–dantų šaknų perforacijas, rezorbcijas bei gydyti pieninius dantis ir dantis su nesusiformavusiomis šaknų viršūnėmis. Tai naujas cheminis preparatas, leidžiantis išsaugoti dantis, kurie kitu atveju būtų prarasti.

 

Kokia endodontinio gydymo prognozė?

Endodontinio gydymo sėkmės garantuoti negalima. Remiantis tyrimais nustatyta, kad net ir itin kruopščiai bei laikantis visų reikalavimų atliktas pirminis endodontinis gydymas sėkmingas 80-95% atvejų, o pergydymas – 45-70%.

Pirminė apžiūra ir konsultacija NEMOKAMA, tad maloniai kviečiame pasikonsultuoti su mūsų odontologais!